Web Sitenizin Hızı

Web Sitenizin Hızı
Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ve google açısından önemli bir etkendir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar açısından hızlı açılması kullanıcıların daha rahat sitenizde gezinebilmesi için önemli bir kriterdir. Google açısından ise sitenizin daha üst sıralarda sonuçlanması için önemlidir. Sitenizin hızını arttırmanız için bir çok yol deneyebilirsiniz. Bu yazımızda ise sizlere sitenizin hızını nasıl artırabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

1 – ) Hosting Seçimi

Forumlarda dağıtılan sponsor hostingler, kurumsal olmayan firmalar, teknik anlamda yetersiz personellerle çalışan firmalar size her zaman sorun yaratacaktır. Kurumsallaşmış, 7/24 online kişiler bulabileceğiniz firmaları tercih etmelisiniz. Ancak sizin site hızınızı asıl etkileyecek olan bölüm Uptime Süresi. Yüksek uptime süresine sahip olan firmalar ile çalışmanız sitenizin hızı ile doğrudan orantılıdır. Sitenizin hızlı açılmaması hem kullanıcılar gözünde hemde SEO konusunda size olumsuz puan olarak eklenecektir.

2 – ) Resimleri Optimize Etmek (Küçültmek)

Resimleri Optimize Etmek web site hızı arttırma konusunda karşınıza ilk gelecek ipucudur. Çünkü sitenizde gereğinden büyük boyutlara sahip resimler ortalama internet hızı 5 Megabit olan Türkiye için zorluk yaşatacaktır. Bundan dolayı resimleri optimize etmeniz gerekmektedir. Bunu farklı yollar ile yapabilirsiniz. Eğer photoshop bilgisayarınızda yüklü ise File-Save For Web (Dosya- Web İçin Kaydet) kısmını kullanabilirsiniz. Ya da bunları sizin yerinize yapan sitelerden faydalanabilirsiniz. JPEG resimlerinizi bu adresten, PNG uzantılı resimlerinizi de bu adresten optimize edebilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin hızını ölçebileceğiniz ve yavaşlatan unsurları, büyük boyutlu resimleri sizlere gösteren Google PageSpeed İnsights sayfasını kullanabilirsiniz. Burada “Resimleri Optimize Edin” bölümünde boyutu gereğinden yüksek olan resimleri görebilirsiniz. Bundan sonra ister verdiğimiz sitelerden isterseniz photoshop veya farklı programlar yardımıyla resimleri küçültüp eskileri ile değiştirebilirsiniz. Web Sitenizin Hızı

3 – ) Kodlama Hatalarını Düzeltmek

Bu konuda öncelikle yapacağımız öneri piyasadaki ücretsiz temaları kullanmamanız olabilir. Eğer sınırlı bir hosting trafiğine sahipseniz aynı hitte bazı temaların çok fazla trafik yerken bazı temaların bu kullanımı oldukça düşürdüğünü göreceksiniz. Bunun nedeni kullanılan kod dizinlerinin içerisindeki uyuşmazlık, gereksiz fazla sorgulama işlemleri, bazı kurallara uyulmaması olabilir. Bundan dolayı bir kaç tema değiştirmeniz gerekebilir veya tema satın almadan önce kullanıcılarından yorumlar alıp değerlendirip daha sonra tema satın almanızı önerebiliriz.