Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Kursu

Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Kursu : Uzaktan Eğitim (E-Öğrenim ya da E-Learning) en temel anlamıyla, iletişim teknolojilerinin kullanılarak zaman ve mekan bağımsız olarak insanların eğitim almalarının sağlanmasıdır. Bu sayede yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olanların ya da iş saatlerinde çalıştığı için eğitimine, kişisel gelişimine zaman ayıramayan bireylerin istedikleri eğitimi almaları sağlanmaktadır.
Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar Kursunun Başlıca Özellikleri Şunlardır:
Uzaktan eğitim ile bilgisayar kursu zaman bağımsızdır. Bir birey, kendine en uygun zamanda eğitimine kaldığı yerden devam edebilir. Eğitimlerini tamamlayabilmek için ona verilen zaman aralığını nasıl kullanacağına tamamen kendisi karar verir.
Uzaktan Eğitim ile bilgisayar kursu mekan bağımsızdır. Yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olan bireylerin, herhangi bir yer değişimine gerek kalmadan, istedikleri kalitede eğitim almaları sağlanır. Böylece, eğitimin en büyük dertlerinden biri olan “eğitimde fırsat eşitliği” sorununun büyük ölçüde üstesinden gelme şansını verir.
Uzaktan eğitim, öğrencinin daha sorumlu davranmasını sağlar. Öğrenci, dersleri kendi kişisel gelişimi için aldığının bilincinde olduğu ve de derslere istediği zaman ara verip istediği zaman kaldığı yerden devam etme özgürlüğünü elinde tuttuğu için dersleri zamanında bitirip bitirmeme, başarılı olup olmama tamamen kendi insiyatifindedir.
Uzaktan eğitim tamamen bireysel değildir. Dersleri alan diğer öğrencilerle ve dersten sorumlu öğretim üyeleriyle bilgi teknolojilerinin verdiği imkanları kullanarak (e-posta, sohbet, forum vb…) iletişime geçmek, ortak projelerde çalışmak mümkündür.
İlgilenmekte olduğunuz kursun/kurumun toplam faaliyet yılını sorgulayın. “Köklü bir eğitim kurumu mu yoksa sektörde yeni mi?” Her işte olduğu gibi eğitim sektöründe de tecrübe önemlidir. Eğitim kurumlarının köklü markalar olması zamanla karşılaştıkları birçok eksikliği gidermiş olma ihtimallerini güçlendiriyor. Doğru eğitmen seçimi, doğru müfredat, problemlere karşı daha çözüm odaklı yaklaşabilme kabiliyeti ve benzer konularda sıkı mesafe kat etmiş olmanın en önemli işareti kurumun tecrübesi yani toplam faaliyet süresidir.Kurumsal referansları sorgulayın. İlgilendiğiniz kurumun bu zamana dek hangi kurumsal firmalara kurs verdiğini araştırın. Alanında lider olmuş, marka bilinirliği ve güvenilirliği olan firmalarla çalışmış kursları tercih etmeye önem gösterin. Çünkü kurumsal firmalar, herhangi bir kurum ile iş yapmadan önce ince eleyip sık dokuyarak tercihlerini belirlerler. Bilinçsiz bir müşteriyi faydasız bir eğitime ikna etmek bazen kolay olabilir fakat kurumsal firmalarda bu tip kararlar toplantılar ile uzmanlar eşliğinde alınır. Kısacası: sizin yapmanız gereken araştırmaları ilgilendiğiniz kurstan eğitim almış başka bir kurumsal firma çoktan yapmış olmalı. NOT: Kurumsal referansları inceleyin ama sırf bilindik markalara eğitim verdiği için de hiçbir kursu tercih etmeyin. Bunu sadece bir artı(+) olarak değerlendirin ve araştırmanıza devam edin.