CAD Programlarının Yapıları:

CAD Programlarının Yapıları: Burada CAD programlarının yapılarını özetlemeye çalışacağız:
İşletim Sistemi: Programları işletmek, makine ile ilişkisini kurmak ve hardware organizasyonu için işletim sistemleri kullanılır. AIX, UNIX, DOS, RSX.IIM, WINDOWS işletim sistemlerinden bazılarıdır. CAD Programlarının Yapıları
Grafik Sistemi: Grafik sistem CAD programı olup çeşitli uygulamalara uyacak bir grafik sistem olarak düşünülür. Bu grafik sistemlerin ortak olan yanları vardır. Bunlar :
a. Katman ( Overlay ) Sistemi: Bir grafik sistemdeki bir dosyanın içinde çeşitli alt dosyalar bulunur. Bu dosyalar yardımıyla grafik çizim üzerinde hızla bazı işlemleri yapmak, dışarıdan ana dosya içine başka dosya aktarmak, başka programların içine geçişler sağlamak olanağı vardır. CAD Programlarının Yapıları
Genellikle grafik yazılımlarla çalışabilmek için çok geniş bir hafıza gerekir. Bir grafik çizimin bu şekilde birçok alt dosyadan oluşmasının nedeni de bu sınırlamadan kaynaklanır. Grafik sistemin içindeki bu alt dosyalar ancak gerektiği zaman açılıp kapanarak, grafik sistemin makineye ve hafızaya çok fazla yüklemeden çalıştırılmasına olanak sağlar. Bu alt dosyaların her birinin birer kitaplığı ve bunlarla ilişkili olarak çalışan bir veri tabanı sistemi bulunur.
b. Grafik Veri Tabanı Yapısı: Grafik bir çizim ile birlikte bilgisayar aynı dosya içinde bir veri tabanını otomatik olarak oluşturur. Bu taban içinde her “obje” için standart bir kayıt yaratılır. Bu kayıtlarda programların ortak olarak paylaştıkları alanlar ve sistem değişkenlerinin değerleri saklanır.
Aşağıda bir grafik elemanında bulunabilecek alanların bazıları sıralanmıştır:
Veri Kayıtları: Koordinatlar, çizgi tipi, çizgi uzunluğu, çizgi açısı, çizgi rengi vs. bulunur.
Dolgu Sistemi: Hızlı çalışma için bir dosya, dosyalara ayrılabilir. Bu dosyalar, yarı kalıcı dosyalar ( bloklar ), kalıcı dosyalar ( bloklar, katmanlar ) olarak sıralanabilir.
c. İşletme İlkeleri: Sisteme giriş şifre vb. ile olur. Bunu takiben dosya açılır veya dosya çağrılır. Bu dosya içinde ekranın kullanım alanları vardır. Ekran kullanım alanı Çizim Alanı ve Menü Alanı olmak üzere iki bölümdür. Ekranda görülen görüntünün arka planında komutları bekleyen bir alan vardır. Arka plan ile grafik ekran arasında kolay geçiş olanakları sağlanmıştır. Grafik ekrandaki menüler ve çizim alanları aynen sayısallaştırıcı üzerinde de yer alır ve oradan ekranın üzerindeki her noktaya giriş sağlanır.
d. Semboller ve Kitaplıklar: Geometrik çizimler bir kitaplıkta saklanır. Bunlar bazen ayrı çizim dosyaları olabileceği gibi bir çizim dosyasına alt dosyalar olarak da bulunabilir.
e. Makrolar: Tekrarlanan işlemler için program içi programlara makro denir. AUTOCAD’de AutoLİSP, Pascal, Basıc, C ve Script olarak yazılan programlar ve hatta menü içinden çalıştırılan bütün programlar makrolar dır. Her çizim paketinde özel ve genel makro yazma dilleri vardır.
f. Düzeltme: Her tür çizim ekleme, silme düzeltme işlemlerinin düzeltme alt programı olup, bütün programlarda mutlaka vardır. Programın özelliğine göre düzeltme programları kolaylıklar sağlar.
g. Grafik Standartları: Grafik yazılımların standardı olması gerekmektedir. Grafik standartları grafik sistemlerini modülleri arasında bilgi akışını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Standartların kullanılışı programların portatifliğini, daha uzun süre kullanılabilirliğini, genişletilebilirliğini ve araçtan bağımsız olmasını sağlar. Bu sayede, bilgisayar değiştirildiğinde programın yeni bilgisayara uyması ve yapılan çalışmaların devamlılığını sağlar. Programların portatifliği yani bir grafiğin bir sistemden diğerine aktarılması standartlar sayesinde kolaylaşır. Aynı zamanda bir grafik programı öğrenen bir kişi başka bir programa kolayca adapte olabilir.
(Gelelim AutoCAD mevzusuna)
AutoCAD, tasarım ve çizimlerinizi bilgisayarda yapabilmenizi sağlayan Bilgisayar Destekli Tasarım ve Çizim yazılımıdır.
Halen bütün dünyada satılmakta olan AutoCAD Türkçe dahil birçok dilde versiyonları vardır.
AutoCAD ile çizim yapmak, yapılanları daha sonra revizyona sokmak, tasarımınızı gerçeğe dönüştürmeden önce ekranda görmek, istediğiniz ölçekte çıktı almak, çizdiğiniz nesnelere renk atamak, farklı çizgi tipleri kullanmak, farklı desenlerde taramalar gerçekleştirmek, nesneleri içerdikleri ayrıntı ve konuya göre değişik adreslere yerleştirerek, istediğiniz nesne ya da nesneler grubunu ekranda görüntülemek, çizimin bir parçasının ya da tümünün yazıcı ya da çiziciden çıktısını almak, görüntülemek gibi klasik çizim tarzlarını daha iyi bir şekilde bilgisayar ortamına aktaran bir CAD programıdır.
AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen bir, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim ve Tasarım (Computer Aided Drafting and Desing) paketidir.
Bilgisayar kullanarak çizim yapmanızı, bu çizimi düzenlemenizi, çizdirmenizi vs. sağlayan, elle çizime göre size çok daha üstün imkânlar sunan bir çizim paketidir. Bu programı kullanarak:
‘ Mimari
‘ Teknik Resim
‘ İnşaat
‘ Harita
‘ Peyzaj
‘ Makina
‘ Elektrik – Elektronik
‘ İç Mimari
ve adını sayamadığımız her türlü disiplin ve uygulamada, istediğiniz çizimleri üretebilirsiniz.
AutoCAD ile yapılacak çizimlerde hiçbir sınır yoktur. Yani bir çizim elle yapılabiliyorsa AutoCAD ile de yapılabilir. AutoCAD çizimleri matematik hesaplara dayanır. Çizim içindeki Bir objenin konumu ve özellikleri, yazılımın o çizim için oluşturmuş olduğu veri tabanında sayısal değerler olarak saklanır. Ekrandaki görüntüsü değiştirildiğinde veri tabanı içindeki bu değerlerin hepsi tek tek hesaplanır. Görüntü değişikliği aslında bu hesaplamaların sonuçlarına göre gerçekleşir.
AutoCAD, AutoLISP ve VisualLISP dilleri sayesinde standart resimlerin çizim programları yapılabilir. Ayrıca yazılıma yeni komutlar eklemek ya da mevcut komutları otomatik olarak çalıştırmak mümkündür.
AutoCAD ‘in Tarihçesi :
İlk versiyonu 1982 yılının sonunda çıkmış olan AUTOCAD aradan geçen süre zarfında yazılımlardaki gelişmelere paralel olarak kendini yenileyerek günümüze kadar gelebilmiştir.
AutoCAD ‘in yaratıcısı olan Autodesk Firması versiyon 2.6 dan sonra, versiyon yerine sürüm (release) numarası vermeye başlamıştır. AutoCAD ‘in 8.ana sürümü olan versiyon 2.6 dan sonra, AutoCAD versiyon numarası yerine sürüm numarası ile anılmaya başlanmıştır.
AutoCAD ‘in 12. ana sürümü olan Release 12 hem DOS tabanlı hem de WINDOWS tabanlı olarak çıkmaya başlamıştır. Daha sonra Windows’ ta oluşan gelişmeler doğrultusunda Autodesk Firması da sürümlerde değişiklik yapmaya başlamıştır. Bunu sonucunda da Release 13 ‘ten sonra DOS tabanlı AutoCAD sürümü kullanıcılara sunulmamıştır.
2000 yılının gelmesiyle birlikte yazılımlardaki “2000” furyası AutoCAD üreticilerine de cazip gelecek ki Release 14′ ten sonra sürüm numarasıyla anılan AutoCAD yazılımı AutoCAD 2000 olarak anılmaya başlanmıştır.
Halen günümüzde AutoCAD’in AutoCAD 2007 sürümü ile çıkışını devam ettirmektedir.
Bunun yanında AutoCAD bir temel kabul edilmiş ve AutoCAD tabanlı hemen hemen her sektöre hitap eden bir dizi yardımcı program geliştirilmiştir. (AutoCAD Mechanical Desktop, AutoCAD MAP, Architectural Desktop vb.) CAD Programlarının Yapıları
Vektörel Grup Uzaktan Eğitim AutoCAD Eğitimleri Hakkında Bilgi Almak TIKLAYINIZ
İrtibat No : 312 945 70 80 / 546 232 60 67