Cad Cam Cnc ve Plastik Egitimi

Cad Cam Cnc ve Plastik Egitimi : Bilgisayarin hayatimiza girmesi ile birlikte birçok alanda köklü degisimler gerçeklesmistir. Degisen ve ayni oranda gelisen sektörlerden biride imalat sektörüdür. Hizli ve daha dogru ürün tasarimi, karmasik parçalarin üretim kolayligi, analiz ve simülasyon olanaklari, rekabet gücünün kuvvetlenmesi, zaman ve maliyete olan olumlu etkileri günümüzde bu tür yazilimlarin hem tasarim asamasinda hem de Imalat asamasinda vazgeçilmez bir önem kazanmasina yol açmistir. Günümüzde artik bütün meslek dallarinda bilgisayar teknolojisi etkin olarak kullanilmaya baslanmis ve buna bagli olarak da yazilimlar çogalip her türlü istege cevap verebilecek sekilde gelismis ve çesitlenmistirImalat sektöründe de bu teknolojinin kullanilmasi ile hizli degismeler ve gelismeler olmus ve bunun sonucunda da tasarim yazilimlari artip günümüzde yüzlerle ifade edilir duruma gelmistir. Yalniz tasarim yazilimlarinda degil imalatta önemli bir yeri olan bilgisayarli makinelerin kodlarini türetmekte kullanilan programlarda da bu gün durum aynidir.

Bununla beraber artik yazilimlar yaptigi görevlere göre gruplandirilmis ve tasarimlarin bilgisayar ortaminda iki boyut veya kati olarak tasarlanmasina CAD (Computer Aided Design), tasarimlarin CNC (Computer Numerical Control) tezgâhlarinda imalati için gerekli kodlarin (NC kod) çikarilmasina kisaca CAM (Computer Aided Manufacturing) ve bu ürünlerin isi transferi, gerilme, sekil degistirme analizlerinin yapilmasina CAE (Computer Aided Engineering) adi verilmistir.

Yazilimlarin bu kadar çesitlenmesi ve etkinlesmesi dogal olarak isletmelerin teknik elemanlarindan beklentilerini de artirmistir. Vektörel Bilisim olarak kursiyerlerine gerek tasarim asamasinda ve gerekse imalat asamasinda isletmelerin taleplerine cevap verebilmek, günümüz teknolojisin yakalayabilmek için gerekli donanimlari kazandirmayi hedef edinmistir. Buna bagli olarak imalat sektörüne yönelik tasarim, imalat ve analiz programlarinin egitimini vermektedir.

Bu yazilimlarin tek basina verilmesi ile imalat sektöründe tasarim asamasinda dahi yeterli olmadigi saptanmis ve genel talepler dikkate alinarak tasarim ve imalati birlestiren CAD-CAM-CNC egitimi hazirlanmistir. Bu egitimde kursiyerlerine teknik resim okuma, imalat bilgisi, kesici takim bilgisi, ölçme ve kontrol bilgisi, CAD programlari ile tasarim, CAM programlari ile takim yollarini çikarma sekilleri gösterilecektir. CNC tezgâh operatörlügü ile güçlendirilen bu egitim, kursiyerleri bilgisayarli üretim yapan bir isletmede, tasarim asamasindan imalat asamasina ve buradan da tezgâh operatörlügünden programciligina kadar olan evrelerle ilgili bilgi sahibi yapmayi ve bu evreleri hazirlayip bir ürün ortaya çikarabilecek düzeye getirmeyi hedeflemistir.
Özünde CAD-CAM-CNC egitiminin hedefi, bir ürün tasarlayip bunu CAD ortamina aktarmasi, buradan imalat için gerekli olan post processing (NC kod) kodlarinin çikarmasi ve son asamada CNC tezgâhinda ürünün imalatinin gerçeklestirilmesi olmustur.

Subat 2006 da 4. dönem mezunlarini vermiş olan bu egitimin, sanaldan imalata geçis niteligi tasimasi bir ilk olup, verdigi mezunlar tarafindan basarili bulunmasi, bu egitimin daha ileri adimlarinin beklenir duruma gelmesini saglamistir.

Bunun sonucu olarak piyasa istekleri ve genel talepler üzerine imalatin en önemli konularindan biri olan Plastik Enjeksiyon Kalipçiligi kursu planlanmis ve uzun bir hazirlik döneminden sonra gerçeklesme asamasina gelmistir. Bu egitimde hedeflenen kazanimlar, kalipçilik bilgisi, kalipçilikta kullanilan malzemeler, kalip parçalari, plastik enjeksiyon makinelerinin kullanimi, teorik olarak enjeksiyon kalibi tasarimi, bir plastik ürünün Cad ortaminda tasarimi, enjeksiyon kalibinin tasarimi, Cam ortaminda Nc kodlarini çikartilmasi ve çikacak ürünün analizinin yapilmasidir.

Imalat kazanimlari olarak gerek mekanik gerekse Cnc tezgâhin da, tasarlanan ürünlerin imalatinin yapilmasi, montajinin ve deneme üretiminin yapilmasi olarak kisaca özetlenebilir.

Uzun soluklu bir egitim olan plastik enjeksiyon kalipçiligi egitimi, hedef ve içerik olarak yine bir ilk olma özelliginin yani sira, günümüz teknolojisini yakalamak isteyen isletmelere veya kendini gelistirmek isteyen teknik elemanlara essiz bir firsat sunmaktadir.  Cad Cam Cnc ve Plastik Egitimi Cad Cam Cnc ve Plastik Egitimi
Plastik enjeksiyon kalipçiligi egitiminde tasarim programlari olarak Autocad, Solidworks ve Cimatron, Cam programlari olarak Mastercam ve Cimatron olarak belirlenmistir. Bunun yaninda Cnc programciligi, Cnc tezgah operatörlügü, Enjeksiyon tezgahi operatörlügü ve bir plastik enjeksiyon kalibi tasarimi ile bu kalibin imalati ve imal edilen kalipla deneme üretiminin yapilmasi hedeflenmistir.