AutoCAD Kullanırken Dikkat Edilmeli

AutoCAD Kullanırken Dikkat Edilmeli3 boyutlu tasarımınızı 3 boyutlu yazıcıdan çıkarmak istediğiniz de tasarım da dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunların başında duvar kalınlığı yada ölçüsel hassasiyet gibi parametler gelmektedir.

1-Minimum Duvar kalınlığı
3 boyutlu yazıcılar yüzey modelleme ile tasarlanan tasarımları basamaz. Bu sebepten ötürü tasarımlarınızı katı bir model yapmalısınız. Yüzey modelleme ile yapılmış bir tasarımın tüm yüzeylerin birleşmiş ve kapalı yüzey olmasından emin olmalısınız. Minumum duvar kalınlığı 1 mm olmalıdır.

2- Ortak Kenar
Cad datanız da objeler ortak kenar içermemesi gerekmektedir. Eğer parçalar arasına 0.1 mm lik boşluk bırakılarsa bu uygundur. En sağlıklı yöntem ise köşeleri tamamen birleştirmeniz olacaktır.

3-Yüzeyler Kapatma
Modelinizi 3 boyutlu yazıcınıza göndermeden önce açık yüzey olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Genel olarak yüzey modelleme ile yapılan tasarımlarda, dosyayı kaydederken veya .stl formatına çevirirken yüzeyler açık kalabilmektedir.

4- Makine boyutlarına göre tasarım
Sonradan boyutlandırdığınız datalar da detaylar kaybolacağı için makine boyutlarına göre tasarımınızı yapmalısınız.

5-İnce kollar
Tasarımınız da yük taşıyacak ince kol bulunuyor ise, bu kolu kalınlaştırmanız gerekmektedir. Özellikle modelinizi küçülttüğünüz de bu kollar tamamen kaybolabilir ve baskınızı etkileyebilir.

3D grafik tasarımlarıyla uğraşanların kafasını en çok meşgul eden sorunlardan biriside donanım seçimidir.Tahmin edeceğiniz gibi grafik denen şey bilgisayarı en çok yoran ve zorlayan bilgisayar ortamlarını kullanır.2D resim çizmekle 3D grafikler oluşturmak çok çok farklı şeylerdir.En basit örnekle 2D çizimlerde DirectX ile hiç işiniz olmazken 3D grafikleri oluştururken işlemleriniz tamamen bu sistem üzerine kurulu bir ortamda oluşturulur. 3D ile kaliteli ve hızlı render’lar almak yada tek karelik render’lar için 3000-5000$ dolarlık bir işlemciye yada grafik kartına sahip olmak şart değildir.Çok kaliteli çalışmalarına şahit olduğumuz çoğu arkadaşımız 200- 300$ dolarlık işlemcilerle yapabiliyorlar. Eğer imkanınız varsa elbette en iyisini almalısınız , 200$ gibi giriş seviyesi bir kartla da çok iyi işler çıkarabilirsiniz. Ama bu işleri yaparken render ayarlarıyla da aranız pek iyi değilse, sizi zorlayabilir.

Hangi İşlemciyi Seçmeliyim ?
Render = işlemci + RAM
Render işlemi bilinenin aksine grafik kartıyla ilgili bir durum değildir.Bu iş işlemci ve ram üzerinden gerçekleşir.
Core2 Quad Q9400 (2.66GHz,1333MHz,6MB,LGA775) Core2 Quad Q9300 Core2 Quad Q6600
(8MB tampon bellekle üsttekilerden önde)

Ram Kaç GB olmalı ?
Bu sorunun cevabı yine işlemci seçiminde olduğu gibi net. 3D işinde ram’e çok ihtiyacınız var .Düşük ramlarda çizim yada render esnasında gecikme gibi sıkıntıların yanında max size garip hatalarda verebilir.Bir çok forumda AutoCAD in bir hatası olarak düşünülen hataların sebebi düşük ram yada yetersiz donanımdır. Minimum 3 yada 4GB Kingston yada twinmos önerilir.

Hangi Grafik kartını Seçmeliyim ?
En önemli parçalardan biride bu olduğu için bunu ayrıntılı olarak ele alalım.Grafik kartı seçiminde çok iyi araştırma yapmalısınız.Grafik kartı seçerken ;

Memory Amount (MB olarak verilen değer) Örn. 256MB
Memory Interface (Bit olarak verilen değer) Örn. 128Bit
Texture Fill Rate (billion/sec) Örn. 41.6 AutoCAD Kullanırken Dikkat Edilmeli  AutoCAD Kullanırken Dikkat Edilmeli AutoCAD Kullanırken Dikkat Edilmeli
WireFrame
…gibi özelliklere dikkat etmelisiniz.Bu donanımın seçimi hem oyuncular hem AutoCAD (3D) kullanıcıları için gerçekten bir çiledir.Piyasadaki çoğu pahalı grafik
kartı aslında bizim (CAD işiyle uğraşanlar) için uygun değildir.Mesela ;

1GB GeForce 9800 X2 (PCI-E)
2GB ATI Radeon HD4870 X2 (PCI-E)
Bu iki örnek grafik kartının her biri ortalama 800 dolardır.Ama en çok oyunculara
hitap eden türden kartlardır.CAD konusu için özel üretilmiş grafik kartları vardır,
bunlar profesyonel grafik kartlarıdır.