AutoCAD ile Görselleştirme

AutoCAD ile Görselleştirme
AutoCAD 2008’deki Görsel Stiller (Visual Styles), 3 boyutlu görüntü ile ilgili her bileşene uygulanabilir; yüz stilleri, kenar çizgi efektleri, malzeme görünümü, gölgeler, aydınlatma, perspektif ve paralel görünümler, görsel stillerle zenginleştirilebilir. Yeni araçlarla görsel stiller, tasarım gereksinimlerine göre belirlenebilir ve tasarımın güncel aşamasını yansıtacak şekilde vurgu yapılabilir. Sağlanan işlevler ile, ek yazılım öğrenmeye veya satın almaya gerek kalmadan, müşterilerinize proje hakkındaki vizyonunuzu açık olarak anlatabilirsiniz.
AutoCAD 2007’deki yürüme (walk) ve yol (path) canlandırma araçları ile, model içinde ilgi noktaları belirleyip, daha sonra bu noktalardan geçen bir yol oluşturabilir veya basitçe bu noktalardan yürüyüp, canlandırma yaratabilir ve bu canlandırmaları paylaşabilirsiniz. Canlandırmalarda değişik görsel stiller veya gölgelendirme durumları kullanarak, istediğiniz görsel efekti yakalayabilirsiniz. Bu araçları, müşterinize tasarımı dinamik olarak göstermek için de kullanabilirsiniz. Bu araçların bir başka yararı da, sonuç üründe ortaya çıkabilecek problemleri önceden saptamanıza yardımcı olmasıdır.
AutoCAD 2007, kaplama (rendering) teknolojisinin en gelişkin ürünü olan mental ray® kaplama motorunu barındırır. Autodesk® 3ds Max® yazılımında da kullanılan bu güçlü teknoloji, yeni kullanıcı ara yüzü ile hassas ve gerçekçi kaplamalar yaratmanızı sağlar. Kaplama için önceden ayarlı parametreleri kullanabilir veya kayar kontroller ile zaman-kaplama kalitesi ayarlarını belirleyebilirsiniz. Yeni kaplama, malzemeler ve aydınlatma zenginleştirmeleri ile her AutoCAD kullanıcısı, yüksek oranda hassas ve kaliteli kaplamalar elde edebilir.
AutoCAD 2007’deki yeni aydınlatma araçları ile çizime uzak, noktasal veya spot ışıkları hızlı ve hassas bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Işık kaynağını yerleştirdiğinizde, ışık hedefi tutamaklarını kullanarak parlamanın nerede olacağını hassas şekilde kontrol edebilirsiniz. Işığın gölgeler üstündeki etkisi kaplama yapmanıza gerek olmadan gerçek zamanda izlenebilir.
AutoCAD 2007’de malzemelerin modellere atanması, tarama desenlerinin 2 boyutlu bloklara atanması kadar kolaydır. Önceden tanımlı kütüphanedeki malzemeler, sürükle bırak yöntemiyle katılara veya yüzeylere atanabilir ve malzeme, modelin boyutlarına göre otomatik olarak ölçeklenir. Malzeme kütüphanesinde olmayan malzemeler ise, malzeme düzenleyicisi sayesinde kolayca tanımlanabilir. Tüm bunlar, ek yazılıma gereksinim kalmadan gerçekleştirilir. AutoCAD ile Görselleştirme AutoCAD ile Görselleştirme

3D, “3 Dimensional” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi “3 boyutlu” anlamına gelir.
Günümüzde mimari ve mekanik gibi endüstri sektörlerinde, tıbbi alanlarda ve hepimizin yakından tanıdığı bilgisayar oyunlarında ve filmlerde 3 boyut terimi kullanılmaktadır. Elbette 3 Boyut kavramını birkaç cümle ile açıklamak mümkün değil. fakat yeni başlayan arkadaşlar için şöyle özetleyebilirim: Normal resim programlarında yukarı-aşağı ve sağa-sola doğru fare hareketleri ile çizim yaparız. 3 boyutlu programlarda ise buna derinlik kavramı da eklenerek 3. boyutu meydana getirir. Aşağıdaki araba resmine bakarsanız bu resim tamamen 3 boyutlu olarak çizilmiştir. çizim bittikten sonra arabayı hareket ettirmek. sanal bir kamera ile içine girmek veya çeşitli açılardan bakmak mümkündür.
Bilgisayarda 3 boyutlu olarak çizilen bir çalışma farklı açılardan bakılarak çıktı alınabilir, endüstriyel üretimde kullanılabilir, mimari hesaplamaları ve çizimleri kolaylaştırır, mekanik dayanım gibi zor hesapları canlandırarak gösterebilir, tekne, araba ve uçak imalatı gibi birçok hesap gerektiren konularda yardımcı olur. Sinemada hayali yaratıkları gerçeğe dönüştürür. Bilgisayarımızda oyun olur ,eğlence aracı olur.