AutoCAD e Başlamadan Önce…

AutoCAD e Başlamadan Önce… Çizim programlarına bakarken ilk olarak başlamanız gereken 3 temel nokta vardır.
1) Nesne türleri
2) Ölçü birimi
3) Çizim yöntemi

Bu başlıklarla araştırmaya ve öğrenmeye başlamak gerekiyor. Temel yapısını bu unsurlar oluşturuyor. Autocad de bir nesne türünü oluşturduktan sonra düzenleme komutu ile deforme edebilir yada kopyalama vs. işlemleri gerçekleştiririz. Yani nesneleri çizer sonra düzenleriz. Bir nesneyi çizerken(draw) yada düzenlerken(modify/edit) kullanırken eğer ölçü birimini bilmezseniz hangi değeri nereye yazacağınız konusunda tereddütleriniz doğar.
ƺimdi AutoCAD in temel olarak inceleyelim

1) Tüm çizimler için temel nesnelerimiz şunlar:
Line (Doğru)
Polyline (Birleşik Doğru)
Arc (Yay)
Circle (Çember)
Spline(Eğrisel çizgiler)
Bu nesneler çizim ekranında oluşturulduktan sonra birbirleri arasında geçişler sağlanır. Mesela bir çember budama(trim) işleminden sonra yay a dönşür.

2) Ölçü birimi
Autocad ile çizim yaparken çizdiğimiz ne varsa gerçek hayattaki ölçü birimi ile çizeriz. Bu şu demek oluyor gerçekte 5 metre olan bir mesafeyi girerken 5 metre olarak düşünmemiz gerekir. Autocad e bu ölçüyü alırken kabul gördüğümüz birim çok önemlidir.

Örnek.1. 5m = 5 birim
Örnek.2. 5m = 500 birim

Buradaki birim unsuru çizdiğiniz nesnenin ebatı ile orantılıdır. Diyelim bir harita mühendisi gerçekte km’ler ifade edilen bir çizimi 1 km yi 1 brm düşünerek çizer, Ama bir makina müh. ü 1 mm yi 1 brm olarak düşünür.
Bu şekilde kabul gördüğünüz autocad çizim birimi mesleğinizdeki nesnelerin gerçek uzunlukları ile doğru orantılı olacaktır.

3) Çizim yönetmi
Autocad ile çizim yönetmi dendiğinde akla sadece koordinat(bir noktanin duzlem ya da uzaydaki konumunu belirtmeye yarar) sistemi gelmelidir.
Koordinat sisteminde uzaklıklar hep sıfır(origin) a göre belirlenir. Negatif veya pozitif olması buna göre belirlenir. Temelde çizim yöntemleri şöyledir.

Mutlak Koordinat –> x,y,z
Bağıl Koordinat –> @x,y
Açısal Yöntem –> @mesafe
Yön Gösterme –> imleç yönüne göre birim yazılarak çizilir.

Autocad öğrenci sürümüyle çizilmiş bir dosyanın baskısını aldığınızda yada Autocad öğrenci sürümüyle çizilmiş bir dwg dosyasından çizim kopyaladığınız zaman sizin sayfanızın kenarlarında bu yazıyı görürsünüz. Kaldırmak için Save as yapıp dxf olarak kaydedin. Daha sonra programdan çıkıp dxf uzantılı dosyayı açıp dwg olarak kaydederek bu ” Produced by an autocad educational product ” yazısından kurtulabilirsiniz.
Autocadi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk ayarlarından bir tanesi bence. Malum elektrik kesilmesi tipik autocad hataları vb çizimleri kaybedebiliyoruz. Op-> ” Open and Save- Autocad save “3 dk yapabilirsiniz.